Program Profbi Delegacje 2013 SQL był rozpowszechniany wraz z wbudowanym w program instalacyjny serwerem bazy danych Microsoft® SQL Server® 2005 Express, który można było zainstalować nawet na systemie Windows XP. Parę lat upłynęło, Windows XP przestał być wspierany i powoli znika z komputerów osobistych w związku z tym nie ma już konieczności zachowywania takiej zgodności wstecz.
Od wersji 2017 w programie instalacyjnym NIE JEST ZAWARTY PROGRAM Microsoft® SQL Server®, należy go zainstalować we własnym zakresie. Poniżej podajemy, krok po kroku, przykładową instalację
Microsoft® SQL Server® 2014 oraz programu Profbi Delegacje 2017 SQL. Instalacja była przeprowadzana na systemie Windows 7.
Etap 1 – Pobieramy i instalujemy program Microsoft® SQL Server®
Krok 1 – Pobieramy program Microsoft® SQL Server® 2014 Express – lub dowolną inną wersję tego programu od wersji 2005 wzwyż.
Program w wersji 2014 można pobrać z tej strony jest to strona firmy Microsoft – jeśli życzymy sobie innej wersji, to należy jej poszukać na stronach firmy Microsoft®.
Program można pobrać też z naszego dysku OneDrive który znajduje się tutaj, plik o nazwie SQLEXPR_x86_ENU.exe to wersja 32 bitowa, natomiast plik o nazwie SQLEXPR_x64_ENU.exe to wersja 64 bitowa.
Krok 2 – Uruchamiamy ściągnięty program instalacyjny serwera, program rozpakuje pliki instalacyjnego do wybranego katalogu
Krok 3 – Po jakiejś chwili uruchomi się pierwszy ekran instalatora. Wybieramy pozycję „New SQL Server stand-alone installation or add features to an existig installation”
Krok 4 – Akceptujemy licencję.
Krok 5 – decydujemy czy włączamy automatyczne aktualizacje
Krok 6 – wybieramy opcje instalacji – możemy zostawić tutaj domyśle wartości.
Krok 7 – Wpisujemy nazwę instancji – domyślnie jest tu ustawiona nazwa SQLEXPRESS, ale istnieje możliwość wpisania swojej nazwy – co rekomendujemy. Zapamiętujemy wpisaną nazwę instancji.
Krok 8 – Możemy tutaj skonfigurować poszczególne serwisy serwera – my zostawiliśmy wartości domyślne.
Krok 9 – Bardzo ważne – ustawiamy Authentication Mode na Mixed Mode i ustawiamy hasło użytkownika SA – który w MS SQL jest administratorem
Krok 10 – Instalacja trwa i trwa…
Krok 11 – Potwierdzenie prawidłowej instalacji – w przypadku braku sukcesu rozwiązania należy szukać w bardzo bogatej bazie rozwiązywania problemów firmy Microsoft. To już koniec instalacji.
Krok 12 – Opcjonalnie – w konfiguracji usług możemy ustawić opcję „Typ uruchomienia” – Automatycznie (opóźnione uruchomienie). Domyślnie w tej opcji jest „Automatycznie” – czasem bywa, że przy takim ustawieniu MSSQL nie uruchamia się.
Etap 2 – Instalujemy program Profbi Delegacje 2017, 2018 SQL
Krok 13 – Pobieramy instalator programu ze strony www.delegacje.info.pl/pobieranie i uruchamiamy go.
Krok 14 – następne ekrany to kolejne ekrany instalatora.
Licencja
Grupa programów jaka ma być założona w menu Start
Opcje instalacji nie ustawialne – ikona na pulpicie dla wszystkich użytkowników i wspólny katalog danych dla wszystkich użytkowników.
Podsumowanie.
Zakończenie
Krok 15 – Po zakończeniu instalacji uruchomi się program
Profbi DB Menager
W polu „Serwer” wpisujemy nazwę naszego komputera + '\’ (backslash)+ nazwę instancji z Kroku 7
W przypadku kiedy serwer zainstalowany jest na bieżącym komputerze można zamiast nazwy komputera wpisać słowo (local). Można też wpisywać adresy IP.
W polu Użytkownik wpisujemy ’sa’.
W polu Hasło wpisujemy hasło ustalone w Kroku 9.
I wciskamy przycisk Połącz ( który po połączeniu zmienia swój napis na „Rozłacz” jak na zrzucie). Na górze ekranu programu powinien pojawić się napis „Połączono”.
Jeśli się nie pojawi napis „Połączono” to póki nie wyeliminujemy przyczyn nie ruszamy dalej z instalacją. Być może jakaś literówka w podanych wcześniej danych, a może serwer po prostu nie działa. Szukamy przyczyn i próbujemy ponownie.
Krok 16 – Przechodzimy na zakładkę „Założenie bazy, działania na serwerze”.
Wpisujemy nazwę bazy danych jaką chcemy założyć. Uwaga – jest to co innego niż nazwa instancji. Obrazowo mówiąc – nazwa instancji to pokój, baza to regał na książki, a tabele książki które się w nim znajdują 😉
Zaznaczamy opcję „Załóż bazę” – zostanie założona baza
Zaznaczamy opcję „Załóż obiekty bazy danych (tabele)” – zostaną założone tabele bazy danych.
Wciskamy przycisk Działaj – operacja powinna zakończyć się następującymi komunikatami i przeskoczeniem na następny ekran czyli do kroku 17
Krok 17 – W tym oknie mamy nazwę bazy danych z poprzedniego okna – wciskamy przycisk „Zapisz bieżącą konfigurację do ustawień programu” – spowoduje to zapisanie parametrów połączenia do pliku sql.ini dzięki czemu program Profbi Delegacje 2017 SQL będzie mógł uzyskać połączenie.
To tyle jeśli chodzi o działanie na komputerze gdzie zainstalowaliśmy nasz program i serwer.
Jeśli chcemy podłączyć do wspólnej bazy danych stanowiska na innych komputerach to:
Krok 18 – Na innym komputerze w sieci wykonujemy kroki od 13 do 15.
Krok 19 – Wpisujemy nazwę bazy danych jaką wcześniej założyliśmy na serwerze i wciskamy przycisk Zapisz bieżącą konfigurację do ustawień programu.
W przypadku braku połączenia z serwerem znajdującym się na innym stanowisku rozwiązania szukamy na stronach firmy Microsoft.